skip navigation

4 Year Programs

Support College Wrestling at all levels

PRE-REG: All Pre-Registered entries must be submitted 

by Saturday, November 18th at 4:00 p.m. You may drop and add 

wrestlers and change weight classes prior to the close of 

registration Sunday. For help with registration e-mail one of the below: 

 

NON-PRE-REG: $50.00 Saturday night November 19th 6:00 pm-8:00 pm.at Icardo Center. $60.00 Sunday Morning at the Icardo Center 7:00 a.m -7:45 am

 

DIVISIONS:Open Division - Open to all college wrestlers..

 

WEIGHTS: NCAA weights: 125, 133, 141, 149, 157, 165,174, 184, 197, 285

 

SCHEDULE: 

7:00 a.m. -7:45 a.m. 

Walk up-Registration- Icardo Center.

 

8:00 a.m.-8:15 a.m. 

Skin check and weigh-in-Icardo Center.

 

Preliminary matches -Icardo Center.

10:00 a.m. - 5:30 p.m

 

Finals -Icardo Center.

6:00 p.m. - 8:00 p.m.

 

CHECK IN: Coaches may pickup their team 

packets at registration Saturday Night 6:00 pm

-8:00 pm at the Icardo Center and again Sunday morning at the Icardo Center at 7:00 a.m -7:45 am. Packets will contain passes for coaches, wrestlers, 

and trainers.

 

OPEN MATS: Saturday Night 5:00 pm-8:00 pm.am

the Icardo Center and again Sunday morning

6:00 a.m-8:00 am at the Icardo Center

 

WEIGH-IN:Weigh-ins will be held at the Icardo 

Center at 8:00 a.m. on Sunday, November 19th

 

For event Information

Manny Rivera-Head Wrestling Coach

California State University

(661) 654-2343 Office

mrivera48@csub.edu

(661) 654-3469 Fax

 It’s only days away now! Tickets range from $25-200

Further ticket and event information is available @ leftcoastwrestling.com.

2016 Roadrunner Award Winners

Open - 125
1st Place - Sean Nickell of CSUB
2nd Place - Segio Mendez of Unattached
3rd Place - Ben Thornton of Purdue
4th Place - Troy Lakin of Menlo College
5th Place - David Gonzalez of Cal Poly
6th Place - Matt Gamble of SF State University
1st Place Match
1st Place Match - Sean Nickell (CSUB) won by medical forfeit over Segio Mendez (Unattached) (MFF)
3rd Place Match
3rd Place Match - Ben Thornton (Purdue) won by decision over Troy Lakin (Menlo College) (Dec 11-4)
5th Place Match
5th Place Match - David Gonzalez (Cal Poly) won by decision over Matt Gamble (SF State University) (Dec 2-1)

Open - 133
1st Place - Luke Welch of Purdue
2nd Place - Durbin Lloren of Unattached
3rd Place - Carlos Herrera of CSUB
4th Place - Cody Pae of Purdue
5th Place - Josh Newberg of Boise State
6th Place - Yoshito Funakoshi of Cal Poly
1st Place Match
1st Place Match - Luke Welch (Purdue) won by decision over Durbin Lloren (Unattached) (Dec 8-5)
3rd Place Match
3rd Place Match - Carlos Herrera (CSUB) won by major decision over Cody Pae (Purdue) (Maj 11-2)
5th Place Match
5th Place Match - Josh Newberg (Boise State) won by decision over Yoshito Funakoshi (Cal Poly) (Dec 6-4)

Open - 141
1st Place - Joey Mckenna of Stanford
2nd Place - Logan Everett of Army West Point
3rd Place - Jack Hathaway of Oregon St
4th Place - Requir Van der merwe of Unattached
5th Place - Russell Rohlfing of CSUB
6th Place - Victor Trujillo of Unattached
1st Place Match
1st Place Match - Joey Mckenna (Stanford) won by decision over Logan Everett (Army West Point) (Dec 2-1)
3rd Place Match
3rd Place Match - Jack Hathaway (Oregon St) won by decision over Requir Van der merwe (Unattached) (Dec 4-2)
5th Place Match
5th Place Match - Russell Rohlfing (CSUB) won by tech fall over Victor Trujillo (Unattached) (TF 17-2)

Open - 149
1st Place - Coleman Hammond of CSUB
2nd Place - Nate Limmex of Purdue
3rd Place - Matt Kelly of Army West Point
4th Place - Jeremy Golding of Purdue
5th Place - Greg Gaxiola of Unattached
6th Place - Jake Velarde of Boise State
1st Place Match
1st Place Match - Coleman Hammond (CSUB) won by major decision over Nate Limmex (Purdue) (Maj 14-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Matt Kelly (Army West Point) won by decision over Jeremy Golding (Purdue) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match - Greg Gaxiola (Unattached) won by decision over Jake Velarde (Boise State) (Dec 7-3)

Open - 157
1st Place - Russell Parsons of Army West Point
2nd Place - Alex Griffin of Purdue
3rd Place - Paul Fox of Stanford
4th Place - Colton Shorts of Cal Poly
5th Place - Jacob Thalin of CSUB
6th Place - Joe Granger of Cal Poly
1st Place Match
1st Place Match - Russell Parsons (Army West Point) won by decision over Alex Griffin (Purdue) (Dec 6-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Paul Fox (Stanford) won by fall over Colton Shorts (Cal Poly) (Fall 1:05)
5th Place Match
5th Place Match - Jacob Thalin (CSUB) won by major decision over Joe Granger (Cal Poly) (Maj 18-8)

Open - 165
1st Place - Keaton Subjeck of Stanford
2nd Place - Peter Galli of Stanford
3rd Place - Demetrius Romero of Boise State
4th Place - Dylan Lydy of Purdue
5th Place - Andrew Mendel of Army West Point
6th Place - Colbran Meeker of Oregon St
1st Place Match
1st Place Match - Keaton Subjeck (Stanford) won by decision over Peter Galli (Stanford) (Dec 6-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Demetrius Romero (Boise State) won by decision over Dylan Lydy (Purdue) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match - Andrew Mendel (Army West Point) won by medical forfeit over Colbran Meeker (Oregon St) (MFF)

Open - 174
1st Place - Jim Wilson of Stanford
2nd Place - Joseph Jauregui of Menlo College
3rd Place - Ben Harvey of Army West Point
4th Place - Bryan Battisto of CSUB
5th Place - Austin Dewey of Boise State
6th Place - Matt Penyacsek of CSUB
1st Place Match
1st Place Match - Jim Wilson (Stanford) won by decision over Joseph Jauregui (Menlo College) (Dec 4-1)
3rd Place Match
3rd Place Match - Ben Harvey (Army West Point) won by decision over Bryan Battisto (CSUB) (Dec 6-3)
5th Place Match
5th Place Match - Austin Dewey (Boise State) won by medical forfeit over Matt Penyacsek (CSUB) (MFF)

Open - 184
1st Place - Sohrab Movahedi of Cal Poly
2nd Place - Adam Fierro of Unattached
3rd Place - Gary Jantzer of Unattached
4th Place - Kaydn Del toro of Boise State
5th Place - Tanner Lynde of Purdue
6th Place - Samson Imonode of Army West Point
1st Place Match
1st Place Match - Sohrab Movahedi (Cal Poly) won by decision over Adam Fierro (Unattached) (Dec 3-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Gary Jantzer (Unattached) won by decision over Kaydn Del toro (Boise State) (Dec 3-2)
5th Place Match
5th Place Match - Tanner Lynde (Purdue) won by medical forfeit over Samson Imonode (Army West Point) (MFF)

Open - 197
1st Place - Matt Williams of CSUB
2nd Place - Rocco Caywood of Army West Point
3rd Place - Christian Brunner of Purdue
4th Place - Johnny Costa of SF State University
5th Place - John Morin of Unattached
6th Place - Harley Dilulo of Boise State
1st Place Match
1st Place Match - Matt Williams (CSUB) won by decision over Rocco Caywood (Army West Point) (Dec 5-2)
3rd Place Match
3rd Place Match - Christian Brunner (Purdue) won by fall over Johnny Costa (SF State University) (Fall 1:02)
5th Place Match
5th Place Match - John Morin (Unattached) won by fall over Harley Dilulo (Boise State) (Fall 2:31)

Open - 285
1st Place - Nathan Butler of Stanford
2nd Place - Spencer Empey of Cal Poly
3rd Place - Justin Grant of Unattached
4th Place - Tyler Kral of Purdue
5th Place - Trevor Smith of Army West Point
6th Place - Dom Balmer of CSUB
1st Place Match
1st Place Match - Nathan Butler (Stanford) won by decision over Spencer Empey (Cal Poly) (Dec 6-5)
3rd Place Match
3rd Place Match - Justin Grant (Unattached) won by major decision over Tyler Kral (Purdue) (Maj 18-7)
5th Place Match
5th Place Match - Trevor Smith (Army West Point) won by major decision over Dom Balmer (CSUB) (Maj 8-0)

2015 Roadrunner Open Top 3 placers

2014 Roadrunner Results and Final matches

Road Runner Open Finals 125 Pounds

Road Runner Open Finals 157 Pounds

Road Runner Open Finals 141 Pounds

Road Runner Open Finals 174 Pounds

Road Runner Open Finals 149 Pounds

Road Runner Open Finals 197 Pounds

2013 Roadrunner Results and Final matches